مقدمه: در حالی تصمیم به نگارش پیش گفتاری در خور این اثر گرفتم که هوایی که در آن نفس می کشم سرشار از یأس همراه با کنیسه نسبت به روزگار است. تنها نیرویی که به دستانم قدرت چرخش قلم و به ذهنم قدرت فکر داد تا آخرین صفحات این اثر را آماده سازم، نیرویی امیدی است که از نور محب ستاره ای مهربان به جان و فکرم می تابد. خود واقفم که این جملات مناسب پیش گفتار اثری با ادعای علمی نیست، اما با کمال میل این خیط و سرکشی از قوانین را به جان می خرم، چرا که معتقدم عامل تبدیل به علم به عمل چیزی جز عشق نیست. به عشق که در جان و دل دارم افتخار می کنم و این اثر ناچیز را به ستاره فروزان زندگی ام تقدیم می دارم.

آخرین سال تحصیل اینجانب، با ظهور تکنیک آژاکس همراه بود. با توجه به اینکه در زمینه معرفی این تکنیک تلاشی درخور، تا آن زمان صورت نگرفته بود، این موضوع را به عنوان پروژه دوره کارشناسی برگزیدم و تصمیم به فهم و ارائه آن در قالب این اثر گرفتم.

در آغاز راه، به جمع آوری منابع موجود پرداختم، که همه این منابع را در DVD همراه این اثر ارائه نموده ام. این منباع شامل کتاب های الکترونیکی، فایل های آموزشی تصویری وصوتی و صفحات آموزشی وبسایت های مختلف می باشد. در ادامه کار به بررسی این منابع پرداخته و کتاب های مختلف ا بررسی و مطالعه نمودم.

دسته ای از این منابع به بررسی اصول اساسی این تکنیک پرداخته و سعی به توضیح دنیای ماورای این تکنیک داشتند و دسته ای دیگر نیز تنها نگاهی اجمالی به اصول این تکنیک کرده و به آموزش کار با کتابخانه ها و ابزارهای برنامه نویسی موجود، جهت استفاده و تولید محصولات با قابلیت آزاکس، پرداخته بودند.

باتوجه به اینکه ابزارها و کتابخانه های موجود، وابسته به زبان های برنامه نویسی هستند و هرکس بسته به اینکه با کدام زبان برنامه نویسی آشناست، یکی از این ابزارها را انتخاب می کند، تصمیم به جمع آوری مطالب در مورد اصول تکنیک آژاکس گرفتم که بدون وابستگی به هیچ یک از ابزارها و کتابخانه های موجود، راهگشای عزیزانی باشد که سعی در فهم این تکنیک دارند تا با چشمی بازتر به انتخاب ابزارهای موجود این تکنیک بپردازند.

از بین منابع موجود، کتابی با نام Foundations Of Ajax را به عنوان مرجع اصلی برگزیدم دلیل این انتخا نیز نگاه دقیق و موشکافانه نویسندگان این کتاب بود.

با توجه به اینکه نویسندگان این کتاب بیشتر روی جنبه های این تکنیک متمرکز شده بودند و به مقدمات دنیای وب نپرداخته بودند، فصل اول که آشنایی با دنیای وب و مقدمات مورد نیاز می باشد را از کتاب مهندسی اینترنت مهندس ملکیان که افتخار شاگردی ایشان را داشته ام، برگزیدم. نگاه دقیق استاد ملکیان باعث شد تا تمام این فصل را از کتاب ایشان برگزینم.

فصل های دوم، سوم و چهارم از مرجع اصلی آورده شده است و هرجا که نیاز به توضیح بیشتر بوده یا اینکه به مطلب مهم یا جالبی اشاره نشده بود، از منابع دیگر استفاده کردم که متاسفانه به دلیل اینکه جمع آوری و آماده سازی مطالب این فصل ها به خاطر کاهلی اینجاب به درازا کشیده شد، نتوانستم این ارجاعات را مشخص نمایم.

فصل پنجم را نیز به معرفی و آشنایی با ابزار Atlas که از ابزارهای تولید قابلیت Ajax در ASP.NET میباشد، اختصاص داده ام و در همین فصل به توضیح در مورد پروژه مدیریت کاربران وب سایت پرداخته ام که مثالی مناسب جهت معرفی قابلیت های ابزار Atlas می باشد.

امید آن دارم که این اثر ناچیز، بتواند راه گشای دوستان و علاقه مندان آشنایی با دنیای وب باشد و خواهش آن دارم که با نظرات و انتقادات خود، مانع تکرار اشتباهات اینجانب در تلاش های آینده گردند.

کامپیوتر پرسش - آموزش رایگان کامپیوتر تکنیک ,کتاب ,منابع ,اینکه ,اصول ,دنیای ,تکنیک آژاکس ,برنامه نویسی ,ابزار atlas ,نگاه دقیق ,اصول تکنیک ,اصول تکنیک آژاکس منبع

مشخصات

تبلیغات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

کُتُبی کلینیک تخصصی کاشت مو دکتر خسرویانی delta maskan تو بهترین خرید رو از ما داشته باش اخبار تعطیلی مدارس دانلود مقاله فارسی - مقاله رایگان پولدیگ مرجع خبرهای فارسی گرافیک سیتی